Przedawkowanie witaminy D: objawy, ryzyko i jak reagować.

Wiemy o tym: brak witaminy D powoduje szkody. Jednak wchłonięcie zbyt dużej ilości może również spowodować odurzenie. Jakie są dawki, których nie należy przekraczać? Jak objawia się to przedawkowanie? Jakie są konsekwencje zdrowotne? Co można zrobić w takiej sytuacji?

Aby prawidłowo funkcjonować, organizm potrzebuje kilku składników odżywczych w dużych ilościach. Jedną z tych substancji jest witamina D. Witamina D zwiększa stężenie wapnia i fosforu we krwi, a tym samym wspomaga mineralizację kości i zębów. Cząsteczka ta jest również zaangażowana w regulację hormonalną i wzmocnienie układu odpornościowego. Odgrywa również rolę w jakości mięśni.

Witamina D: jakie jest zalecane dzienne spożycie?

Ilość witaminy D spożywanej każdego dnia powinna wynosić 15 mikrogramów dla dorosłych. Aby zapewnić wystarczające spożycie tej substancji, zaleca się wystawianie się na działanie promieni słonecznych przez 15 do 20 minut każdego dnia oraz preferowanie pokarmów bogatych w witaminę D, takich jak tłuste ryby lub podroby. Niektórzy ludzie nie spełniają swojego dziennego zapotrzebowania. W rezultacie ich poziom witaminy D jest niski. Cierpią one na niedobór witaminy D, co może prowadzić do anemii, problemów z mięśniami i kośćmi.

Aby zrekompensować ten niedobór witaminy D, ludzie mogą ulec pokusie stosowania suplementów diety. Problem polega na tym, że produkty te mogą narazić Cię na zbyt wysokie spożycie. Takie przedawkowanie witaminy D może prowadzić do hiperwitaminozy, czyli zatrucia substancją organiczną, i mieć inne reperkusje dla zdrowia.

Przedawkowanie witaminy D: jakie są zagrożenia dla zdrowia?

Zbyt duża ilość witaminy D nie jest pozbawiona ryzyka. Przedawkowanie może spowodować hiperkalcemię, czyli nadmierny poziom wapnia we krwi. Zaburzenia te mogą prowadzić do uszkodzenia nerek, np. kamicy lub nefrokalcynozy, a także do konsekwencji kardiologicznych. Pacjenci, którzy przyjmują zbyt dużo witaminy D mogą być hospitalizowani.

Jakie są objawy przedawkowania witaminy D?

  • Bóle głowy,
  • Nudności,
  • Wymioty,
  • Utrata wagi,
  • Intensywne zmęczenie,
  • Zawroty głowy,
  • Skurcze brzucha,
  • Ból mięśni,
  • Częste oddawanie moczu,
  • Zwiększone pragnienie,
  • Odwodnienie,
  • Wysokie ciśnienie krwi,
  • Kamienie nerkowe,
  • Niewydolność nerek.

Co robić w przypadku przedawkowania witaminy D?

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady medycznej. Lekarz prowadzący może poprosić pacjenta o zaprzestanie przyjmowania suplementów witaminy D, aby określić ryzyko przedawkowania. Pacjent jest ściśle monitorowany przez pracownika służby zdrowia, który w zależności od diagnozy i oceny ryzyka może zezwolić pacjentowi na wznowienie leczenia.

Jak postępować w przypadku zatrucia witaminą D?

Po zaprzestaniu przyjmowania witaminy D stosuje się nawodnienie roztworem fizjologicznym oraz kortykosteroidy lub bisfosfoniany (które hamują resorpcję kości) w celu obniżenia poziomu wapnia we krwi.

Przedawkowanie witaminy D: jak go uniknąć?

Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów witaminy D, zaleca się zasięgnięcie porady lekarza. Jeśli lekarz uzna, że suplementacja jest konieczna, przepisze ją pacjentowi. W takim przypadku należy przestrzegać dawkowania podanego na produktach i monitorować podawane dawki. Zaleca się, aby nie pomnażać produktów zawierających witaminę D.

Aby zapobiec ryzyku indukowanego przedawkowania, zaleca się przedkładanie przyjmowania leków nad suplementy diety, które gwarantują czytelne informacje w zakresie dawkowania, środków ostrożności przy stosowaniu, ryzyka wystąpienia działań niepożądanych i przedawkowania.