Skup się na własnym oddechu – psychika Ci podziękuje

W dzisiejszym nerwowym świecie niezwykle ważne są ćwiczenia, które pozwalają nam nieco odetchnąć. Dosłownie i w przenośni. Dlaczego dosłownie? Bo oddech jest podstawą. Musisz go poczuć i być świadomym tego, jak bardzo wpływa na naszą codzienność.

Towarzyszący nam stres dnia codziennego może mieć opłakane skutki. Dlatego warto byś świadomym swojego oddechu. Usiądź wygodnie w fotelu czy na łóżku. Postaraj się wyłączyć wszystkie rozpraszacze. Najlepiej wycisz i przyciemnij pomieszczenie. Zamknij oczy. Usiądź po turecku lub z nogami na wprost, a ręce połóż na kolanach czy udach. Oddychaj głęboko. Tak, byś miał pełną kontrolę nad wydychanym i wdychanym powietrzem. Pamiętaj. Oddech to życie. Warto go czasem poczuć.

Regularne ćwiczenia nad oddechem mogą przynieść bardzo wymierne korzyści. W sytuacjach nerwowych będziesz prawdopodobnie mógł bardziej zapanować nad sobą.

Zależność między oddychaniem a naszą psychiką jest niezwykle ważna. Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale warto wiedzieć, że rytm oddechu zmienia się w zależności od tego, o czym myślimy i jakie mamy emocje. Sytuacja, która wywołuje stres, powoduje automatyczne spłycenie oddechu, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a także napięcie mięśni. Im dłużej się stresujemy, tym oddech coraz częściej staje się nieregularny i niespokojny.