Dlaczego większość osób nie powinna być w związku otwartym?

Związek otwarty to dla wielu par bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Taka forma polega na luźnym podejściu do wierności. Partnerzy decydują, że mogą sypiać z kim chcą, często bez informowania o tym swojej drugiej połówki. To ciekawa opcja dla ludzi zmęczonych albo znudzonych kontaktami z jedną osobą, ale niekoniecznie sprawdzi się u młodych, którzy dopiero uczą się, jak powinno się dbać o tego typu relacje.

Seks jest częścią związku

Aplikacje randkowe i fora internetowe przekonują coraz większe grono osób, że seks jest czymś zupełnie oddzielnym od związku. W rzeczywistości jednak jest jego bardzo ważną częścią.

Seks zbliża do siebie dwie osoby i uczy je o siebie dbać. Związki otwarte zachęcają do całkowitego pomijania potrzeb stałego partnera, bo w każdej chwili można znaleźć dla siebie osobę, która będzie mniej wymagająca albo nie będzie przywiązywała do niej większej wagi. Takie podejście zniechęca do tworzenia relacji nastawionych na chodzenie na kompromisy, spełnianie wymagań partnera albo przynajmniej mierzenie się z codziennymi wyzwaniami.

Otwarta relacja zniechęca do angażowania się

Angażowanie się w związek emocjonalnie czy finansowo jest niezbędne, żeby był on trwały. W tego typu relacjach pojawia się uczucie zobowiązania, bez niego nie da się założyć rodziny czy zacząć wspólnego życia razem.

Tymczasem związki otwarte zachęcają do traktowania relacji jak kolejnej przelotnej znajomości, z której można w każdej chwili zrezygnować. Nie da się budować trwałego związku, kiedy obie osoby czują, że nie łączy ich konkretna, specyficzna i niedostępna dla innych osób intymna więź. Na początku relacji seks jest niezbędny, żeby się poznać i poczuć się swobodniej w towarzystwie swojego partnera.

Prawdziwe życie różni się od Tindera

Tinder to jedna z wielu aplikacji randkowych, które osłabiają chęci do zawierania poważnych relacji. Pokazuje bowiem, że w każdej chwili można znaleźć dla siebie kogoś zupełnie nowego, czasami nawet lepszego, niż poprzedni partner.

Nie ma oczywiście niczego złego w korzystaniu z portali randkowych, ale problemem może być uzależnienie do nich. Związek otwarty nie tylko je wspiera, ale nawet mówi, że jest niezbędny, aby zadbać o swoje potrzeby. Zamiast tego lepiej rozmawiać ze swoim partnerem i dokładnie powiedzieć mu, czego się od niego oczekuje. To jedyny sprawdzony sposób na stworzenie zgranej i szczęśliwej pary.