Przebarwienia na skórze, nazywane również plamami pigmentacyjnymi pojawiają się w różnych miejscach – na twarzy, dekolcie, dłoniach, plecach lub nogach. Ich geneza jest bardzo różnorodna, a sposobów umożliwiających pozbycie się przebarwień ponad kilkanaście. W dzisiejszym wpisie blogowym wyjaśnimy ich pochodzenie oraz metody na zapobieganie przebarwieniom.
Przebarwienia skórne – geneza (pochodzenie)
Skąd biorą się przebarwienia skórne? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Podłoże powstawania przebarwień występujących na ludzkiej skórze może być bardzo różnorodne.
Proces ten może być efektem m.in.:
- działania promieni słonecznych (oparzenia słoneczne II lub III stopnia mogą skutkować trwałymi przebarwieniami skórnymi);
- stosowania leków hormonalnych (lub środków wspomagających budowę masy mięśniowej tj. testosteron, lub hormon wzrostu);
- przewlekłych chorób (np. cukrzycy).
Warto również wspomnieć, iż przebarwienia na skórze (szczególnie w kolorze białym) pojawiające się na całym ciele mogą być efektem alergii, infekcji grzybiczej skóry lub zaburzeń hormonalnych, a nawet nieodpowiednio zbilansowanej diety.
Najczęstsze przebarwienia skórne – jakie wyróżniamy?
Do najczęściej występujących przebarwień skórnych możemy zaliczyć m.in.:
- wysuszone plamy skórne – pojawiają się najczęściej na twarzy, nogach oraz dłoniach (są spowodowane zazwyczaj nieprawidłową pielęgnacją skóry);
- brązowe plamy – na karku, policzkach lub czole (przypadłość ta dotyka w większości przypadków kobiet (np. ze względu stosowania antykoncepcji hormonalnej lub przewlekłych chorób wątroby, ewentualnie ciąży);
- okrągłe plamy na skórze – czyli piegi o brunatnym zabarwieniu znajdujące się na odsłoniętych częściach ciała tj. przedramiona, twarz lub dekolt (powstają w wyniku zaburzeń rozłożenia melaniny na skórze).
Przebarwienia na skórze pojawiają się także u dzieci. Geneza jest różna – zaczynając od zaniedbań pielęgnacyjnych (czerwone i piekące plamki w okolicach krocza lub pośladków), przez nagromadzenie się komórek barwnikowych (na dolnej części pleców), aż po tzw. bielactwo lub inaczej albinizm. Jest to rodzaj zaburzeń wymagający konsultacji ze specjalistą spowodowany nieprawidłową pracą melaniny.
Jak pozbyć się przebarwień skórnych? – TOP 3 sposoby!
Zmiany skórne należy w pierwszej kolejności skonsultować ze specjalistą – rekomendujemy wizytę u dermatologa. Oprócz tego polecamy zdecydować się na m.in.:
- depigmentację (jeden z najbardziej skutecznych surowców wybielających to hydrochinon posiadający właściwości redukujące);
- stosowanie ekstraktów roślinnych oraz witamin (są one przyjazne skórze, natomiast nieco mniej skuteczne od tzw. czystych związków);
- innowacyjne preparaty rozjaśniające (wśród renomowanych związków rozjaśniających są również a-hydroksykwasy oraz ß-analogi hamujące proces wytwarzania melatoniny poprzez zakwaszenie środowiska).
Regularna pielęgnacja
Przebarwienia skóry należy także regularnie pielęgnować. Biorąc pod uwagę obecne standardy, możemy śmiało stwierdzić, że jedną z głównych przyczyn nierównomiernej pigmentacji jest promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego preparaty odbarwiające są absolutną podstawą, natomiast środki skutecznie zabezpieczające skórę okazują się tak samo ważne.
Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie dzisiejszego artykułu i życzymy powodzenia w zmaganiu się z przebarwieniami skórnymi!