Ekspres do kawy – jakie urządzenie najlepiej wybrać?

Nie wyobrażasz sobie wyjść z domu bez wypicia kawy? Ciężko Ci się obudzić bez filiżanki mocnego, ciemnego naparu? Zdecydowanie powinieneś pomyśleć o zakupie ekspresu do kawy! Gwarantujemy, że żadna kawa nie będzie smakować tak dobrze, jak ta zaparzona właśnie w ekspresie. Jednak jaki ekspres wybrać, kiedy na rynku jest tyle rodzajów urządzeń? Specjalnie dla Was, w tym artykule zebraliśmy kilka rodzajów ekspresów do kawy. Postaramy się opowiedzieć o nich nieco więcej.

Ekspres przelewowy? A może ekspres na kapsułki?

Istnieje wiele rodzajów ekspresów do kawy. Jednym z popularniejszych jest ekspres przelewowy. Jak sama nazwa wskazuje, kawę otrzymujemy dzięki procesowi przelewania wody przez zmieloną kawę. To jeden z prostszych w obsłudze rodzajów ekspresów. Dzięki niemu możemy przygotować nie tylko filiżankę kawy, ale nawet cały dzbanek! To doskonałe rozwiązanie w domach, gdzie wiele osób pije kawę. Jeśli decydujemy się na tego typu ekspres, najlepiej jest wybrać taki, który posiada młynek do kawy. Świeżo zmielone ziarna z pewnością będą smakować po zaparzeniu lepiej, niż gotowa kawa mielona. Kawa z takiego ekspresu będzie bardzo esencjonalna i przepyszna. Jeśli decydujemy się na kupno ekspresu przelewowego musimy pamiętać, że niezbędne do parzenia kawy będą nam specjalne filtry. Kolejny rodzaj ekspresu to ekspres na kapsułki. Tutaj zmieloną kawę zastępują nam wcześniej przygotowane pudełeczka, wypełnione kawą. Wiele firm stworzyło swoje ekspresy kapsułkowe i dedykowane im kapsułki. To ekspres zdecydowanie bardziej dla osób, które wolą słabsze napoje kawowe, od tradycyjnego, mocnego espresso.

Ekspresy ciśnieniowe i kolbowe

Teraz przyszedł czas na ekspresy, które niestety są droższe od poprzedników. Zaczniemy od ekspresów ciśnieniowych. Dobrej jakości ekspres ciśnieniowy może kosztować nawet kilka tysięcy. Więc jeśli decydujemy się na taką inwestycję, warto sięgnąć po ekspres posiadający różne dodatkowe funkcje. Ekspresy ciśnieniowe bardzo często posiadają swój młynek do kawy, a także spieniacz do mleka. Dzięki takiemu ekspresowi mamy możliwość zaparzenia różnych rodzajów kawy, począwszy od espresso, a na wymyślnym latte kończąc. Ekspres kolbowy to tak naprawdę rodzaj ekspresu ciśnieniowego. Tutaj jednak kawa znajduje się w zewnętrznej kolbie, montowanej przez użytkownika, a nie w środku ekspresu. Jeśli decydujemy się na tego typu ekspres, warto również zaopatrzyć się w młynek do kawy, żeby mieć zawsze świeżo zmieloną, aromatyczną kawę. Wybór ekspresu zależy tak naprawdę od preferencji i potrzeb użytkownika, ponieważ każde z wymienionych przez nas urządzeń ma swoje wady i zalety.