Depresja – choroba cywilizacyjna XXI wieku.

Depresja – to pojęcie pojawia się coraz częściej. Czytamy o tym w Internecie, słyszymy w radio, lub od znajomych. To niezwykle ważne, żeby o depresji mówić głośno, dzięki temu wzrośnie świadomość społeczeństwa. Depresja jest chorobą cywilizacyjną. Od kilku lat zapada na nią coraz więcej osób. Wiedząc jakie są objawy depresji i jak zachowują się osoby na nią cierpiące, będziemy w stanie zareagować zanim stanie się tragedia. Dlatego w dzisiejszym artykule opowiemy trochę o tej chorobie i jej objawach.

Czym jest depresja?

Depresja to choroba objawiająca się długotrwałym smutkiem. Bardzo często smutek ten nie jest wywołany konkretną sytuacją. Osoby zdrowe, w chwilach niepowodzeń, czy też większego stresu i przy nawarstwieniu problemów, są w stanie sobie z nim poradzić. Osoby cierpiące na depresję po prostu nie mają siły walczyć. Bardzo często stają się apatyczne i obojętne. Odczuwają silne zmęczenie i nie widzą sensu podejmowania żadnych działań by wyjść z obecnej sytuacji. Depresja niestety bardzo często bywa bagatelizowana przez otoczenie. Osoby chore często słyszą, że mają wziąć się w garść i nie przesadzać. Niestety nie ma nic gorszego. Musimy również pamiętać o tym, że depresję nie zawsze widać na pierwszy rzut oka. Osoby z depresją często na pokaz są szczęśliwe i uśmiechnięte. Jednak to tylko pozory, a w ich umysłach dzieje się coś naprawdę poważnego i trudnego. Pamiętajmy, żeby nigdy tego nie bagatelizować, ponieważ może to prowadzić do prawdziwej tragedii.

Objawy depresji

Objawy depresji mogą być przeróżne i bardzo często zależą od jej przyczyn i stopnia zaawansowania. U niektórych może objawiać się brakiem apetytu i bezsennością. Inne osoby wręcz przeciwnie będą zajadać smutki i cały czas spać. Oprócz tego depresja bardzo często przejawia się problemami z pamięcią i koncentracją. Osoby na nią chore tracą pewność siebie i poczucie własnej wartości. Są bardzo apatyczne i niechętne do jakichkolwiek aktywności. Przestają interesować się swoim hobby, a także najbliższą rodziną i przyjaciółmi. W najpoważniejszych przypadkach do tych objawów dochodzą myśli i próby samobójcze oraz okaleczanie się. Jeśli u kogokolwiek z naszych bliskich zaobserwujemy te objawy koniecznie musimy zareagować. Warto zasięgnąć porady specjalistów, którzy podpowiedzą jak zachować się w takiej sytuacji.