Jak radzić sobie ze stresem?

Stres to reakcja fizjologiczna naszego organizmu na różne czynniki zewnętrzne. Utrudnia nam codziennie funkcjonowanie, a długotrwały powoduje różne, nieprzyjemne skutki zdrowotne. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Dzięki nim uda Ci się wyciszyć i uspokoić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka takich sposobów i prezentujemy je właśnie w tym artykule!

Czym jest stres i jakie są jego objawy?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, stres jest reakcją naszego organizmu na czynniki zewnętrzne. Chociaż czasem nas motywuje do działania, to na dłuższą metę bywa uciążliwy i przestajemy sobie z nim radzić. Możemy wyróżnić trzy rodzaje stresu. Pierwszy to stres nagły, wywołany konkretnym zdarzeniem, które jest dla nas zagrożeniem. Drugi rodzaj stresu to stres chroniczny. Pojawia się wtedy, gdy przez dłuższy czas jesteśmy narażeni na działanie czynników stresogennych. Trzecia odmiana stresu, to stres traumatyczny. Ten powstaje na skutek silnej traumy. Jakie są podstawowe objawy stresu? Osoba narażona na długotrwałe działanie stresu może mieć problemy z bezsennością i ciągłym zmęczeniem. Ma również problemy z pamięcią oraz koncentracją. Kolejne objawy stresu to podwyższone ciśnienie i przyspieszone tętno. Również bóle głowy i migreny mogą świadczyć o tym, że nasz organizm jest pod wpływem stresujących czynników. Do pozostałych objawów stresu zaliczamy nerwobóle, wrzody, wypadające włosy, a także problemy z układem trawiennym i osłabioną odporność. Jeśli zauważymy u siebie te objawy, oznacza to, że od dłuższego czasu jesteśmy pod wpływem stresu i powinniśmy spróbować się wyciszyć i uspokoić.

Sprawdzone sposoby na radzenie sobie ze stresem

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które skutecznie pomogą nam poradzić sobie ze stresem. Pierwszy z nich to aktywność fizyczna. Dzięki niej nasz organizm wytwarza endorfiny, które poprawiają nasz nastrój. Hormony szczęścia mają wyjątkową zdolność radzenia sobie z hormonem stresu. Kolejny sposób na radzenie sobie ze stresem to medytacja i joga. Pozwalają nam wyciszyć nasz organizm, a także zrelaksować się. Dobrym sposobem na stresowe sytuacje jest również rozmowa. Zarówno z bliskimi nam osobami, jak i ze specjalistą, czyli psychologiem. Co ciekawe, w walce ze stresem pomoże nam także zdrowa dieta i prawidłowe nawyki żywieniowe. Po stresującym dniu warto również zadbać o odrobinę relaksu, długą kąpiel, czy też chwilę tylko dla siebie z ulubioną książką.