Znaki ostrzegawcze towarzyszące trującej relacji: 10 sygnałów, które powinny zwrócić naszą uwagę

Poczucie, że twoja relacja staje się coraz mniej pełna empatii, zrozumienia i szacunku może być niepokojące. Przejmują Cię pewne wątpliwości, ale nie jesteś w stanie do końca określić, co Cię niepokoi? Czy może osoby z Twojego najbliższego otoczenia wyrażają swoje obawy dotyczące Twojego partnera? Istnieje szansa, że nieświadomie utknąłeś w toksycznym związku. Poniżej przedstawiamy listę 10 ostrzeżeń, które mogą wskazywać na konieczność rozważenia rezygnacji z takiej relacji.

W relacjach miłosnych często dochodzi do momentu, gdy romantyczne spotkania przy świecach i bukiety róż ustępują miejsca szarej rutynie pełnej drobnych sprzeczek, zakupów spożywczych i płatności rachunków. Każdy związek prędzej czy później przemienia się i traci swoją początkową magię. Codzienne drobne konflikty, problemy zdrowotne, kłopoty finansowe czy trudności zawodowe to rzeczywistość, która wkracza nawet do najbardziej romantycznych relacji. Nie są to jednak sytuacje, których można uniknąć.

Natomiast jest możliwe, że twój związek zaczyna kierować się w złą stronę. Zaczynają się dziać rzeczy, które budzą nasze obawy, ale nie są one konsekwencją codziennych trudności. W naszym związku pojawiają się negatywne zachowania, które są dalekie od uczucia miłości i nie mogą być tłumaczone przez problemy dnia codziennego.

Jeżeli stajemy się ofiarami takich działań, może nam to umknąć, jeżeli nie przyjrzymy się dokładnie naszej relacji. Istnieją jednak pewne sygnały, które mogą sugerować, że najlepszym rozwiązaniem będzie szybka decyzja o zakończeniu takiego związku. Jeśli zauważasz coś niepokojącego w twojej relacji lub jeśli osoby bliskie Ci wyrażają swoje obawy na ten temat, powinniśmy stać na straży własnego dobra. Przyjrzyjmy się uważnie naszemu związkowi i osobie, z którą zamierzamy dzielić resztę życia. Bez tego nadal możemy być niewidomi na fakt, że jesteśmy w toksycznym związku, który trudno nazwać prawdziwą miłością.

Dr Scott podkreśla w swoim artykule, że toksyczne są nie tylko relacje charakteryzujące się przemocą słowną czy fizyczną. Istnieją także subtelniejsze oznaki takich związków. Autorka wyróżnia 10 sygnałów ostrzegawczych toksycznego związku. Wskazuje m.in., że możemy być w toksycznym związku, jeśli: dajemy więcej niż otrzymujemy, jesteśmy ciągle lekceważeni, doświadczamy spadku poczucia własnej wartości, brakuje nam wsparcia, czujemy się niezrozumiani, upokorzeni czy nawet atakowani, czujemy się źle po rozmowie lub spotkaniu z partnerem, wydobywamy z siebie najgorsze cechy, nie reprezentujemy najlepszej wersji siebie, robimy wszystko żeby nie doprowadzić partnera do złości, zużywamy dużo energii na poprawienie humoru i samopoczucia partnera, czujemy się winni nawet w sytuacjach, kiedy początkowo wydawało nam się, że to partner zawinił.