Za kilka złotych w aptece nabyć możesz skuteczny preparat na opryszczkę i trądzik

Jeśli poszukujesz niezawodnego leku, który posiada zdolności regeneracyjne, antybakteryjne, przeciwzapalne oraz łagodzące, cynkowa maść to coś, czego nie powinno zabraknąć w Twoim domowym zestawie leków. Jest to produkt o potwierdzonej skuteczności, a zarazem zaskakująco tani – w każdej aptece dostępny jest za symboliczne kilka złotych.

Maść cynkowa jest nie tylko bezpiecznym wyborem, ale również delikatnie oddziałuje na skórę. Dzięki swoim uniwersalnym właściwościom, może być stosowana zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. To cenne narzędzie w codziennym radzeniu sobie z rozmaitymi problemami dermatologicznymi. Czy jednak wiesz, na czym polega działanie tej maści?

Cynkowa maść: czym jest?
Maść oparta na cynku jest znana od wieków. Już starożytni Egipcjanie używali sproszkowanego cynku mieszanego z aromatycznymi olejkami do nakładania na chorobowo zmienione miejsca skóry oraz rany. Współcześnie masz możliwość zakupu gotowego produktu o białym kolorze i bezwonny. Za około 20 gramowy słoiczek zapłacisz jedynie kilka złotych. Dodatkowym atutem jest fakt, że dostępna jest bez recepty. Ale jakie są jej właściwości?

Właściwości maści cynkowej
Głównym składnikiem maści cynkowej, decydującym o jej działaniu, jest tlenek cynku, który przyspiesza gojenie się skóry i wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dlatego maść cynkowa to doskonałe rozwiązanie na bolesne wypryski, które pojawiają się na przykład w trądziku. Może też złagodzić swędzenie podczas ospy i zapobiega powstawaniu blizn po krostach.

Maść ta sprawdza się również w leczeniu różnorodnych podrażnień skóry – od zwykłych ukąszeń owadów, po oparzenia słoneczne. Ponadto, antybakteryjne właściwości cynku sprawiają, że maść jest efektywna w walce z bakteriami odpowiedzialnymi za infekcje skóry. Cynkową maść mogą stosować również rodzice niemowląt cierpiących na pieluszkowe zapalenie skóry oraz odparzenia.

Cynkowe produkty doskonale radzą sobie również z otarciami i zrogowaciałym naskórkiem. Kwas salicylowy, zawarty w maści cynkowej, eliminuje uczucie pieczenia i swędzenia, co skutecznie przyspiesza proces regeneracji i gojenia skóry. Warto mieć maść cynkową pod ręką również w okresie zwiększonej zachorowalności – przyspieszy ona gojenie się opryszczki i zajadów wokół ust.

Jak stosować maść cynkową i jak ją przechowywać?
Na oczyszczoną powierzchnię skóry należy nanieść cienką warstwę maści, starając się uniknąć kontaktu z oczami. Procedurę tę można powtarzać kilka razy dziennie. Pamiętaj jednak, by nie stosować jej na otwarte rany. Po zakończeniu kuracji cynkowej warto zadbać o nawilżenie skóry, aby zapobiec jej przesuszeniu.