Tempeh — tradycyjny składnik kuchni azjatyckiej!

Tempeh to produkt całkowicie wegański, o którym stopniowo dowiadujemy się coraz więcej na temat jego właściwości odżywczych. Chociaż może wydawać się stosunkowo dziwnie wyglądającym jedzeniem, tempeh i jego składniki są proste, łatwo je znaleźć, a ich wkład jest naprawdę ogromny.

Co to jest tempeh?

Chociaż możemy mieć wrażenie, że jest to zupełnie nowa lub niedawno stworzona żywność, tempeh jest spożywany w Azji od setek lat (niektóre szacunki mówią o 1000 do 1500 lat), zwłaszcza w Japonii i Chinach. Oczywiście globalizacja dotyczy również gastronomii, a tempeh, jak wiele innych produktów spożywczych, dotarł również na Zachód.

Tempeh to produkt wytwarzany z ugotowanych i lekko sfermentowanych ziaren soi. Zazwyczaj występuje w postaci placków i to właśnie ten wcześniejszy proces fermentacji ziaren soi pomaga w przyswajaniu dobrych i ważnych składników odżywczych, które można znaleźć w tempeh. Co więcej, proces ten jest bardzo krótki, a zatem, jak możemy sobie wyobrazić, im mniej przetworzona lub przetworzona jest dana żywność, tym korzystniej wpływa na nasze zdrowie.

Jednakże, jako pochodna soi, ważne i oczywiste jest, aby wspomnieć, że tempeh nie jest pokarmem odpowiednim dla osób uczulonych na soję lub mających pewne problemy z trawieniem roślin strączkowych. Jednak dla wszystkich innych konsumentów jest to zdrowy i wysoce zalecany produkt, który należy włączyć do zdrowej, zbilansowanej i oczywiście wegańskiej diety.

Tempeh można również utrzymać w doskonałym stanie poprzez zamrożenie i można go bezpiecznie przechowywać do czasu przygotowania. Oczywiście będziemy zwracać uwagę na opakowanie i etykietę produktu, gdyż zasady dyktuje sam producent. Tempeh to bez wątpienia fantastyczna opcja na nasycenie niezbędnej dla naszego organizmu dawki białka.

Jako doskonały substytut produktów zwierzęcych, jego wysoka zawartość białka jest często podkreślana. Dlatego też jest szczególnie polecany dla nas wegetarian i wegan. Aby jeszcze lepiej zmierzyć jego niesamowitą zawartość białka, możemy powiedzieć, że spożywając 100 gramów tempehu dziennie, pokrywamy prawie połowę zalecanego dziennego spożycia białka.

Tempeh jest również uważany za optymalny produkt dla kobiet w okresie menopauzy, ponieważ łagodzi objawy i zaburzenia równowagi typowe dla tego etapu życia, a także jest w stanie wzmocnić kości dzięki obfitej podaży wapnia. Nadaje się również do regulowania poziomu cukru we krwi, co czyni go produktem wysoce zalecanym dla diabetyków.

One thought on “Tempeh — tradycyjny składnik kuchni azjatyckiej!

Dodaj komentarz