Poznaj moc i wszechstronne zastosowanie olejku walerianowego

Olejek walerianowy to dobrodziejstwo natury, które wyrabia się poprzez proces destylacji parowej z korzenia i kłącza waleriany. Jest to produkt o ostrym, specyficznym zapachu oraz barwie wahającej się od zielonkawo-żółtej do brązowo-żółtej. Używa się go głównie do łagodzenia stanów nerwicowych, lękowych, bezsenności i nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wyjątkowo dobrze współgra z innymi olejkami, takimi jak: drzewo różane, mandarynkowy, sosnowy czy lawendowy.

Znany jest przede wszystkim z jego uspokajających i antystresowych właściwości. Od setek lat ludzie korzystają z niego w celu złagodzenia stresu i nerwowości. Obecnie jest szeroko stosowany w medycynie, ziołolecznictwie czy kosmetologii. Szczególnie cenione są krople walerianowe za ich zdolność do obniżania aktywności centralnego układu nerwowego. Warto dodać, że olejek walerianowy posiada też inne dobroczynne efekty: pomaga się zrelaksować, poprawia jakość snu, redukuje poziom stresu i zdenerwowania, łagodzi objawy nerwicy i agresji, przeciwdziała przygnębieniu, wspomaga w walce z natręctwami i redukuje różnorodne objawy o podłożu nerwowym jak bóle głowy, zawroty głowy, czy przyspieszone tętno.

W przeszłości był on również wykorzystywany do leczenia napadów padaczki. Obecnie jednak mamy do dyspozycji skuteczniejsze metody. Co więcej, olejek walerianowy nie tylko pomaga uspokoić i zmniejszyć stres, ale także posiada zdolność rozluźnienia mięśni, co jest niezwykle korzystne dla kobiet cierpiących na bolesne miesiączki lub zespół napięcia przedmiesiączkowego. Dodatkowo łagodzi objawy wielu dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz poprawia trawienie poprzez stymulację wydzielania śliny i soków żołądkowych.

W kosmetologii i dermatologii olejek walerianowy jest stosowany w leczeniu łupieżu, łojotoku oraz innych problemów skórnych związanych z dermatozami. Jest doskonałym środkiem pielęgnacyjnym dla skóry dojrzałej, chroni ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i pomaga zminimalizować widoczność zmarszczek.

Możliwości wykorzystania tego produktu są liczne. Do kominka aromaterapeutycznego wystarczy dodać 3-5 kropli, aby cieszyć się leczniczym aromatem w całym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o łaźnie parowe, zaleca się dodanie 3 kropel do 500 ml wody. Natomiast, jeśli chcemy przygotować terapeutyczną kąpiel, do wanny pełnej wody o temperaturze 38 stopni Celsjusza dodajemy 3-5 kropli olejku oraz łyżkę miodu, mleka lub soli. Zaleca się kąpiel o długości nie przekraczającej 15 minut.

Dla poprawy kondycji skóry olejek walerianowy można stosować bezpośrednio na jej powierzchnię, jednak potrzebny jest poprzedni proces rozcieńczania. W tym celu miesza się 4-6 kropli produktu z 10 ml olejku podstawowego, jak na przykład olejek migdałowy, z pestek winogron, oliwkowy czy dowolny inny posiadający pozytywny wpływ na skórę. Pamiętać należy, że długotrwałe stosowanie olejku walerianowego może prowadzić do obniżenia koncentracji, bólów głowy i nudności. Nie powinno się go stosować bez rozcieńczenia ze względu na jego intensywność.

Waleriana jest rośliną bezpieczną, zatem stosowanie olejku walerianowego zgodnie z zaleceniami i nie przekraczając dziennych dawek nie powoduje skutków ubocznych. Jeśli jednak przez pewien czas będziemy stosować zbyt wysokie dawki, mogą pojawić się nieprzyjemne objawy takie jak bóle głowy, nudności, kołatanie serca, bezsenność czy problemy żołądkowe. Rekomendowana jest dwutygodniowa przerwa po 30-dniach ciągłego stosowania produktu. W przypadku kropel walerianowych szczególną ostrożność należy zachować u dzieci i kobiet w ciąży, ponieważ większość produkowana jest na bazie alkoholu.

Stosowanie olejku walerianowego jest przeciwwskazane w przypadku jednoczesnego przyjmowania leków przeciwhistaminowych i zwiotczających mięśnie. Inne przeciwwskazania obejmują stosowanie leków nasennych, antydepresyjnych, przeciwpadaczkowych, picie alkoholu, planowaną operację, choroby nerek oraz poważne choroby wątroby.