Masz dość wody? Sprawdź co możesz pić w upalne dni

Lipiec i sierpień, wakacyjne miesiące, z roku na rok są coraz gorętsze. Bardzo często mamy do czynienia z dotkliwymi upałami. A wiadomo, że w trakcie gorących dni szczególnie musimy zadbać o nawodnienie organizmu. Ale co zrobić jeśli nie możemy już patrzeć na wodę? Zbrzydła nam już niegazowana, gazowana, źródlana… To doskonały moment, żeby sięgnąć po coś innego do picia. W tym artykule znajdziecie garść pomysłów na napoje na szczególnie upalne dni.

Ciepłe czy zimne?

Od wielu lat toczy się wiele sporów na temat tego, czy w upalne dni powinniśmy sięgać po ciepłe czy zimne napoje. Jak to jest faktycznie? Które z nich będą dla nas zdrowsze i przyniosą ulgę naszemu organizmowi? Czy lepiej wypić gorącą herbatę, czy jednak sięgnąć po lemoniadę z lodem? Okazuje się, że lekarze są zgodni co do tego, jakie napoje powinniśmy wybierać podczas upałów i każdy z nich potwierdzi, że lepiej sięgnąć po ciepłą herbatę, niż lodowatą wodę. Dlaczego? Otóż przede wszystkim zimne napoje nie schładzają naszego organizmu. To jedynie chwilowe złudzenie. Nasze ciało jest tak zaprogramowane, że w krótkim czasie będzie starać się ogrzać zimny napój. Co ciekawe, wypicie bardzo zimnego napoju może spowodować szok termiczny, szczególnie w te najbardziej upalne dni. Duże ilości zimnych napojów mogą też sprzyjać powstawaniu infekcji górnych dróg oddechowych oraz negatywnie wpłynąć na nasz żołądek. Dlatego lepiej wypić ciepłą wodę z cytryną lub herbatę, niż wodę z kostkami lodu.

Jeśli nie woda to co?

Jeśli jednak nie mamy ochoty na ciepłe napoje, a na wodę już nie możemy patrzeć, zawsze możemy jakoś urozmaicić sobie to co pijemy. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład domowe lemoniady. Nie polecamy kupować tych gotowych, ponieważ bardzo często ich skład pozostawia wiele do życzenia. Zrobienie domowej lemoniady jednak jest bardzo proste. Wystarczą nam cytryny i woda. Możemy również dodać miętę oraz inne owoce. Wszystko zależy od naszych upodobań. Oprócz lemoniady możemy też wybrać sok ze świeżo wyciśniętych owoców. Nie polecamy jednak sięgać po napoje gazowane, które zawierają bardzo duże ilości cukru i z pewnością nie są zdrowe dla naszego organizmu. W upały odradzamy także picie dużych ilości kawy i sięganie po alkohol.