Manicure japoński – odżywcza kuracja dla zniszczonych paznokci

Procedura manicure japońskiego jest jednym z najstarszych zabiegów na paznokcie, które są nam znane. Manicure ten, nazywany również P.Shine, był już stosowany w Japonii w XVII wieku. Wykorzystuje on specjalny preparat z witaminami i minerałami, który jest wcierany w paznokcie, a następnie pokrywany warstwą pudru. Dzięki takiemu zabiegowi, paznokcie nabierają perłowego połysku, stają się mocniejsze, zdrowsze i odpowiednio odżywione.

Aktualną formułę kosmetyków i pasty do manicure japońskiego stworzyła firma P.Shine, co tłumaczy popularność nazwy „manicure P.Shine”. Kluczowym składnikiem jest specjalna pasta, która zawiera witaminy A i E, keratynę, pyłek pszczeli oraz krzemionkę z morza japońskiego. Te składniki mają na celu wzmocnienie płytki paznokcia, dzięki czemu manicure japoński jest zalecany dla paznokci kruchych, łamliwych i rozdwajających się.

Zabieg manicure japońskiego (P.Shine) jest dostępny w wielu salonach kosmetycznych. W drogeriach można również nabyć kompletne zestawy P.Shine, co umożliwia przeprowadzenie tego manicure w domu. Zestaw zawiera: pastę P.Shine, puder P.Shine, zieloną polerkę, różową polerkę, pilnik do matowienia płytki, pilnik do skracania paznokcia i plastikową szpatułkę do odpychania skórek i nakładania kremu/pasty.

Profesjonalny manicure japoński wykonuje się w kilku krokach. W pierwszym należy przygotować paznokcie – umyć, wysuszyć i usunąć stary lakier lub odżywkę. Następnie skórki trzeba zmiękczyć specjalnym preparatem. W kolejnym etapie skraca się paznokcie za pomocą palniczka, delikatnie opiłowuje płytkę paznokcia dla jej zmatowienia i odpycha skórki plastikową szpatułką. Na tak przygotowane paznokcie nałożyć należy pastę P.Shine, a potem energicznie wcierać ją w płytki paznokci za pomocą zielonej polerki. Kiedy pasta jest już całkowicie wtarta w paznokcie, na różową polerkę nałożyć należy puder P.Shine i również go energicznie wcierać w płytki paznokci. Tym sposobem utrwala się składniki zawarte w paście i umożliwia im głębsze przeniknięcie w paznokcie.

Procedura ta trwa zazwyczaj około 30 minut. Jeśli jednak paznokcie są bardzo zniszczone i potrzebują regeneracji, zaleca się przeprowadzenie 3-4 takich zabiegów w odstępach około 3 tygodni. Co więcej, powinno się unikać malowania paznokci pomiędzy zabiegami, aby przyspieszyć ich regenerację. Trzeba jednak uważać na zbyt częste wykonywanie manicure japońskiego – choć doskonale odżywia on paznokcie, energiczne wcieranie kremu może prowadzić do ścierania powłoki paznokcia. Nie jest również zalecane wykonywanie tego zabiegu bezpośrednio po zdjęciu przedłużonych paznokci, niezależnie od tego, czy były to paznokcie żelowe czy akrylowe. Po zdjęciu tipsów płytka paznokcia jest zbyt cienka i trzeba poczekać, aż trochę odrośnie. Także wykonanie manicure japońskiego tuż przed wyjazdem na wakacje może nie być najlepszym pomysłem, ze względu na to, że przez dwa tygodnie po zabiegu nie powinno się malować paznokci.