Odmłodzenie okolic oczu za pomocą technologii medycyny estetycznej

Tendencyjne opuszczanie górnych powiek i nadmiar skóry na dolnych powiekach nie jest zjawiskiem ograniczonym tylko do procesu starzenia – ma ono również podłoże genetyczne. Negatywny wpływ na wygląd tych części twarzy mają również nałogi, niewłaściwa pielęgnacja skóry czy przemęczenie. Rozwiązaniem tych problemów może być blefaroplastyka – zabieg z dziedziny medycyny estetycznej, którego celem jest odmłodzenie skóry wokół oczu.

Blefaroplastyka to procedura chirurgiczna mająca na celu usunięcie nadmiaru skóry z powiek, co pozwala przywrócić młodzieńczy wygląd tej części twarzy. Przed przystąpieniem do operacji, chirurg dokładnie omawia z pacjentem wszelkie aspekty zabiegu – od spodziewanych efektów, poprzez koszt, aż po przebieg samej operacji. Wszystko to jest uzależnione od indywidualnej sytuacji pacjenta, stanu jego zdrowia oraz oczekiwań. W Klinice Medycyny Estetycznej Estell oprócz metody chirurgicznej stosowane są także metody chemiczne (mezoterapie), fizykalne (ultradźwiękowy lifting Ulthera i Peleve) oraz Plazma IQ. Warto jednak zaznaczyć, że nie są one pełnoprawnym zamiennikiem blefaroplastyki chirurgicznej.

Zabieg blefaroplastyki pozwala na usunięcie wielu niedoskonałości skóry wokół oczu. Do najczęstszych z nich należą poduszki tłuszczowe na górnych powiekach, które nadają twarzy zmęczony wygląd i mogą ograniczać pole widzenia. Z pomocą tego zabiegu można także usunąć przepukliny tłuszczowe, co umożliwia redukcję „worków” pod oczami czyli nadmiaru tkanek w okolicy podoczodołowej. Możliwe jest także skorygowanie tzw. „doliny łez”, dając skórze młodszy wygląd. W niektórych przypadkach zabieg jest rozszerzany o procedury mające na celu podniesienie napięcia mięśnia okrężnego oka i powieki – informuje dr n. med. Krzysztof Jakubowski z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Procedura blefaroplastyki powiek dolnych i górnych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym, w zależności od życzenia pacjenta. Cięcia wykonuje się poniżej brzegu rzęsowego przy dolnych powiekach i w bruzdach fizjologicznych przy górnych, aby jak najbardziej zminimalizować widoczność blizn pooperacyjnych. Szwy usuwa się po tygodniu od zabiegu, a pełen powrót do normalnego funkcjonowania następuje po 1-2 tygodniach. Ostateczny efekt jest widoczny po około 6-8 tygodniach. Pacjenci powinni pamiętać, że mimo że zabieg może odmłodzić powieki o nawet 10 lat, nie zatrzymuje on procesu naturalnego starzenia. Oprócz blefaroplastyki, można również skorzystać z serii zabiegów chemicznych czy fizykalnych – zależnie od zaleceń lekarza i kosmetologa.