Jak określić rodzaj skóry i dlaczego to takie ważne?

Skóra sucha, normalna, mieszana, tłusta? Zastanawialiście się kiedyś jaki macie rodzaj skóry? Określenie typu cery jest niezwykle ważne. Dlaczego? Ponieważ pozwala nam na dobranie odpowiedniej pielęgnacji i wybranie idealnych dla nas kosmetyków. Każdy rodzaj skóry potrzebuje innych składników odżywczych, a czasem nawet innego, specjalnego traktowania. Dzisiaj podpowiemy Ci, w jaki sposób, prawidłowo określić typ skóry i jak o nią dbać, żeby zawsze wyglądała perfekcyjnie. Zaczynamy!

Czemu określenie rodzaju skóry jest takie ważne?

Określenie rodzaju skóry to podstawa. Bez tego nie będziesz w stanie dobrać odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Każdy typ skóry ma inne potrzeby i wymaga użycia innych preparatów. Jeden rodzaj skóry będzie potrzebował silnego nawilżenia, drugi natomiast wyciszenia, i dogłębnego oczyszczenia. Nie znając typu naszej skóry możemy tylko narobić sobie problemów. Na przykład przy skórze wrażliwej, stosowanie silnych peelingów mechanicznych, może znacząco pogorszyć jej stan. Dlatego zanim wybierzemy produkty do pielęgnacji, musimy określić jaki mamy rodzaj skóry i czego ona od nas potrzebuje. Każda skóra zasługuje na specjalne traktowanie!

Podstawowe rodzaje skóry i ich pielęgnacja

Dzisiaj omówimy cztery podstawowe rodzaje skóry i podpowiemy jak powinniśmy o nie zadbać.

  1. Skóra normalna to zdecydowanie najmniej problematyczny rodzaj skóry. Prawdopodobnie jest to marzenie każdej osoby. Taki typ skóry najłatwiej pielęgnować, ponieważ nie ma on specjalnych potrzeb. Skórę normalną musimy regularnie oczyszczać i zapewniać jej odpowiedni poziom nawilżenia. Osoby posiadające skórę normalną, rzadko mają problem z trądzikiem, czy nadmiernym przesuszeniem. Ich skóra jest jędrna, elastyczna, ma jednolity koloryt i jest niezwykle gładka.
  2. Cera sucha jest zdecydowanie bardziej problematyczna. Osoby, które mają taki rodzaj skóry, często męczą się z nadmiernie przesuszonymi miejscami. Ich skóra jest pozbawiona blasku, często matowa i szara. Ten rodzaj wymaga dogłębnego nawilżenia i odbudowania płaszcza hydrolipidowego. Do tego typu skóry nie powinniśmy stosować preparatów silnie oczyszczających, ponieważ często działają one również wysuszająco.
  3. Skóra tłusta nie jest łatwa w pielęgnacji. Osoby z tym typem cery mają problem z nadmiernym świeceniem się skóry. Dzieje się tak z powodu nadmiernej produkcji sebum. Bardzo często przy skórze tłustej występują zaskórniki, wypryski oraz poszerzone pory. W takim przypadku musimy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu, jednak nie możemy zapomnieć również o nawilżaniu!
  4. Skóra mieszana to również nie lada wyzwanie. Jest to połączenie skóry suchej z tłustą. Bardzo często zdarza się tak, że tak zwana strefa T ma tendencję do nadmiernego przetłuszczania, a reszta twarzy jest mocno przesuszona. W tym przypadku powinniśmy stosować kosmetyki dopasowane do potrzeb skóry mieszanej.