Eteryczny olejek sosnowy – potężny sprzymierzeniec w walce o zdrowy układ oddechowy

Wielu osobom dokuczają regularne infekcje dróg oddechowych, a coraz częstsze są również takie choroby, jak astma. Tradycyjnym domowym remedium na wszelkie dolegliwości górnych dróg oddechowych od bardzo dawna jest sosna i sporządzany z niej syrop. W przypadku ich wystąpienia warto sięgnąć po jeszcze silniejszą alternatywę, jaką jest olejek sosnowy, który zawiera wysoką koncentrację substancji aktywnych.

Olejek sosnowy – pochodzenie i skład

Olejek sosnowy pozyskiwany jest z igieł sosny najczęściej poprzez proces destylacji parą wodną. Jest to tani olejek, gdyż surowiec występuje bardzo obficie i łatwo jest go pozyskać, a do tego igły sosny zawierają spore ilości tej substancji.

Eteryczny olejek sosnowy składa się z około siedemdziesięciu substancji, z których najważniejszą jest pinen, jednak tak naprawdę to wszystkie one składają się na jego niesamowitą moc przynoszenia ulgi w chorobach układu oddechowego.

Zastosowanie olejku eterycznego z sosny

Olejek eteryczny z sosny jest bardzo skuteczny przede wszystkim przy zapaleniu oskrzeli, gardła, przy chronicznym kaszlu, a także przynosi on ulgę astmatykom. Trzeba jednak wspomnieć, że niektórzy nie mogą go stosować.

U osób uczulonych na rośliny iglaste wywoła on efekt odwrotny – doprowadzi do zwężenia się dróg oddechowych i pojawienia się problemów z oddychaniem. Dla reszty osób jest on bezpieczny – jest to jeden z najbezpieczniejszych olejków.

Poza chorobami układu oddechowego olejek ten skutecznie pomaga pozbyć się bólów reumatycznych, dlatego warto wykonywać z nim masaże, a także dodawać go do kąpieli.

Na problemy z układem oddechowym najlepsze będą klasyczne inhalacje, ale można też dodać kilka kropli olejku do szklanki letniej wody i płukać nią gardło. Olejek eteryczny z sosny odkaża też powietrze, zabijając krążące w nim chorobotwórcze drobnoustroje, w tym wirusy, dlatego warto dodawać go do kominka aromaterapeutycznego lub do dyfuzora.

Nie tylko oczyści się w ten sposób powietrze z patogenów, ale również doświadczyć można wtedy głęboko relaksującego działania tej substancji, która między innymi bardzo ułatwia zasypianie i pozwala pozbyć się napięć mentalnych nagromadzonych w ciągu dnia.