Do kiedy szczeniak powinien jeść specjalną karmę?

W odróżnieniu od standardowej karmy dla psów dorosłych szczeniętom podaje się specjalne rodzaje pokarmów o nieco zmienionym składzie, zarówno pod względem proporcji podstawowych składników odżywczych, jak i dodatkowych substancji, mikroelementów i witamin. Pełnoporcjowa karma dla szczeniąt jest produktem o odpowiednio dobranym składzie i zaleca się ją podawać psu aż do momentu osiągnięcia przez niego dojrzałości. Kiedy zatem można przejść na karmę standardową?

Co wyróżnia karmy dla szczeniąt?

Organizmy młodych psów, podobnie jak ludzkich dzieci, wykazują większe zapotrzebowanie na białko, które odgrywa kluczową rolę w procesie budowy mięśni i organów wewnętrznych. Gdy białka w diecie młodego psa jest zbyt mało, zwierzę rośnie wolno lub wręcz rozwija się w nieprawidłowy sposób. Co ważne, karma dla szczeniaka powinna bazować na białku pochodzenia zwierzęcego, a nie na aminokwasach roślinnych, które są gorzej przyswajane przez mięsożerne zwierzęta i zwyczajnie nie spełniają swojej funkcji. Dlatego każda dobrej jakości karma dla szczeniąt niemal w całości bazuje na mięsie, podrobach i tłuszczu zwierzęcym. Oczywiście część producentów dodaje niewielką ilość składników roślinnych, ale nie mają one decydującego wpływu na ogólną kaloryczność karmy. Karmy dla młodych psów zawierają również więcej minerałów i witamin, zdrowych kwasów tłuszczowych i innych substancji niezbędnych dla rozwoju i prawidłowego funkcjonowania poszczególnych układów psiego organizmu. Szczególnie ważny jest wapń i fosfor, czyli pierwiastki odpowiedzialne za zdrowie zębów i kości.

Kiedy pies osiąga dojrzałość?

Zgodnie z zaleceniami producentów karm dla szczeniąt, tego typu pokarm powinien być podawany psu do momentu osiągnięcia przez niego dojrzałości. Najczęściej jest to moment, gdy pies zamieni mleczaki na zęby stałe. Warto pamiętać, że małe psy dojrzewają znacznie szybciej niż psy ras dużych i olbrzymich. Szacunkowo można określić, że psy ras małych mogą przejść na karmę tradycyjną w okolicach ósmego miesiąca życia. Psy średnie dwa, trzy miesiące później, psy duże po około półtora roku, a olbrzymie nierzadko dopiero po dwóch latach. Trzeba przy tym zauważyć, że karma dla szczeniąt ras olbrzymich może być dodatkowo modyfikowana w celu ochrony psa przed nieprawidłowym rozwojem układu szkieletowego. Gdy duży pies otrzyma zbyt wiele białka, jego kości mogą nie nadążyć za wzrostem masy ciała, co spowoduje mnóstwo problemów w przyszłości. Pełnowartościowe karmy dla szczeniaków, w przypadku psów ras olbrzymich, mogą być wzbogacane o dodatkowe preparaty, zgodnie z zaleceniami weterynarza.