Dieta ketogeniczna: Przewodnik po jej zasadach, zaletach i wpływie na organizm

Podczas eksploracji świata diet, nie sposób ominąć tematu diety ketogenicznej. Jest to wyjątkowy plan żywieniowy, który skupia się na spożywaniu zdrowych tłuszczów, a nie na obfitowaniu w nadmiar jedzenia. Jest to metoda, która nie tylko pomaga skutecznie zrzucić nadmiar kilogramów, ale również potrafi poprawić ogólny stan zdrowia. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na jej temat.

Mówiąc o diecie ketogenicznej, mamy na myśli plan żywieniowy oparty głównie na spożywaniu tłuszczów – szczególnie tych wielonienasyconych. W praktyce około 70-80% energii dostarcza się do naszego organizmu poprzez tłuszcze, zaś zaledwie 5-10% pochodzi z węglowodanów. Białko jest oczywiście uwzględniane i stanowi około 20-25% całkowitego spożycia pokarmowego.

Dieta ketogeniczna opiera się na idei indukowania stanu metabolicznego zwanego ketozą, podczas której organizm uzyskuje energię ze spalania tłuszczów zamiast cukrów. Ta transformacja dietetyczna nie jest jednak dla każdego i zawsze powinna być wprowadzana po dokładnym zrozumieniu jej zasad i konsultacji ze specjalistą.

Podstawowym elementem diety keto jest redukcja spożycia węglowodanów do absolutnego minimum. Oznacza to konieczność rezygnacji ze słodyczy, słodzonych napojów, produktów zbożowych oraz mleka. Zamiast tego, dieta promuje spożywanie zdrowych tłuszczów takich jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, awokado oraz orzechy.

Poprawne stosowanie diety keto polega na utrzymaniu odpowiednich proporcji pomiędzy tłuszczami, węglowodanami i białkami, które są ustalane indywidualnie w zależności od celu dietetycznego danej osoby. Ważnym składnikiem tej diety są również warzywa liściaste i kapustne, ogórki, pomidory, papryka oraz szparagi. Kluczowe jest jednak przestrzeganie rygorystycznego ograniczenia spożycia węglowodanów.

Kiedy rozważamy przejście na dietę ketogeniczną, warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże nam określić odpowiednie proporcje tłuszczów, węglowodanów i białka. Dieta ta może być korzystna dla osób z insulinoopornością i cukrzycą typu 2, ale zawsze należy wprowadzać ją pod ścisłym nadzorem specjalistów. Ponadto, dieta ta nie jest odpowiednia dla wszystkich kobiet, na przykład nie powinna być stosowana podczas karmienia piersią.

Zanim zdecydujesz się na ścisłe przestrzeganie diety keto, warto najpierw ograniczyć słodycze i inne produkty wysokoprzetworzone. Jeśli uda Ci się to osiągnąć, będzie to Twój pierwszy krok w kierunku diety ketogenicznej. A co jeśli chodzi o efekty? Dieta ketogeniczna pomaga schudnąć bez efektu jo-jo, a także zauważalnie poprawia poziom energii. Może również prowadzić do obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Realny ubytek masy ciała podczas tej diety to 1-2 kg.