Analiza akupunktury: jej działania, skuteczności oraz potencjalnych ryzyk

Akupunktura, będąca elementem medycyny alternatywnej, zyskuje na popularności. Pragnienie poznania nowych metod leczenia, a także dążenie do złagodzenia różnych schorzeń, sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj terapii. Pomimo tego, wiele osób nadal podchodzi do niej z pewnym sceptycyzmem. Powszechne jest przekonanie, że procedura polegająca na nakłuwaniu ciała specjalnymi igłami wpływa na układ energetyczny organizmu, przywracając mu równowagę zaburzoną przez różne schorzenia. Co jednak kryje się za tą metodą?

Akupunktura to praktyka wywodząca się z tradycyjnej chińskiej medycyny, opierająca się na teoriach dotyczących przepływu energii. Zabieg obejmuje nakłucie ciała specjalnymi igłami w wybranych miejscach, mając na celu leczenie różnych schorzeń poprzez wzmacnianie przepływu energii i zwiększanie sił witalnych pacjenta. Głównym założeniem akupunktury jest połączenie określonej strefy skóry siecią nerwów z odpowiednim miejscem wewnątrz ciała. Stąd, stymulacja skóry wpływa pozytywnie na stan organów wewnętrznych. Obecnie akupunktura jest często traktowana jako uzupełnienie tradycyjnej medycyny.

Historia akupunktury sięga ponad 5 tysięcy lat wstecz, kiedy to na Dalekim Wschodzie (Chiny, Mongolia, Japonia) skórę pacjentów nakłuwano ostrymi przedmiotami. Przed wynalezieniem brązu używano ostrych szpikulców wykonanych z kamienia, kości lub bambusa. Później zastosowanie znalazły igły z brązu, żelaza oraz stali. Następnie akupunktura zaczęła wykorzystywać igły ze złota i srebra, które były przeznaczone dla członków rodziny cesarskiej.

Zgodnie z jedną z legend chińskiego pochodzenia, początkowo akupunktura wykorzystywana była tylko w przypadku urazów powstałych na skutek ran strzałą. W wyniku tych obrażeń okazało się, że ból i sztywność w innych częściach ciała zanikają. To zaobserwowane działanie sprawiło, że lekarze zaczęli badać możliwości leczenia tą metodą innych dolegliwości. Odkryli oni, że rany w odpowiednich miejscach miały korzystny efekt na inne części ciała. Z czasem opracowano metody stymulacji punktów na ciele poprzez użycie igieł, co doprowadziło do powstania akupunktury.

Opinie na temat akupunktury są podzielone. Zwolennicy tej metody twierdzą, że zabiegi z igłami przywracają równowagę metaboliczną i fizjologiczną, wzmacniają układ odpornościowy, pobudzają układ krwionośny, naprawiają tkanki oraz łagodzą przewlekły ból. Z drugiej strony przeciwnicy wskazują na potencjalne negatywne konsekwencje nakłuwania ciała, które mogą przyspieszyć rozwój wielu chorób.

Według chińskiej tradycji, skuteczność akupunktury wynika z teorii mówiącej o energii życiowej przepływającej przez tzw. meridiany w ciele. W ponad 400 miejscach na ciele znajdują się punkty akupunktury, przez które przechodzą te meridiany. Uciskanie lub nakłucie tych punktów ma pobudzić przepływ energii przez ciało. Tradycyjna chińska medycyna uważa, że choroby pojawiają się, kiedy meridiany są zablokowane, co uniemożliwia przepływ energii lub zaburza jej równowagę.

Warto pamiętać, że akupunkturą powinien zajmować się wyłącznie licencjonowany lekarz, który ukończył odpowiednie szkolenie i posiada szeroką wiedzę na temat lokalizacji punktów do nakłucia i ich właściwości, głębokości i kierunku nakłuć zależnych od grubości tkanki podskórnej, sąsiadujących naczyń krwionośnych, pni nerwów i narządów wewnętrznych.

Mimo iż akupunktura wiąże się z wbijaniem igieł w ciało, procedura ta nie jest bolesna. Nieprzyjemne odczucia związane z ukłuciem szybko mijają, a sam zabieg jest mniej niekomfortowy niż zwyczajny zastrzyk.