Właściwości zdrowotne i wykorzystanie kulinarna niezwykłego baobabu

Baobab to fascynująca roślina o imponującym wyglądzie, wyjątkowo długim okresie życia i uniwersalnym zastosowaniu w wielu gałęziach przemysłu, takich jak farmaceutyka, przemysł spożywczy, a nawet budownictwo. W tej chwili skupimy się na korzyściach zdrowotnych wynikających z konsumpcji tej rośliny oraz jej wykorzystaniu w kuchni.

Siedemnastowieczny botanik Adanson nazwał baobaba (Adansonia L.) od swojego nazwiska. Jest to rodzaj obejmujący 8 gatunków występujących w różnych częściach globu. Większość z nich mozna znaleźć na Madagaskarze. Pozostałe, czyli baobab afrykański i baobab australijski, występują na obszarach odpowiadających ich nazwie.

Podziwiając gigantyczną sylwetkę baobabu, trudno uwierzyć, że te monumentalne drzewa mogą żyć nawet do 5 tys. lat. Są to giganci z potężnymi pniem magazynującymi duże ilości wody. Baobab charakteryzuje się dłoniasto złożonymi liśćmi, okazałymi kwiatami i owocami o kształcie kulisto-walcowatym. Niezwykły wygląd baobabu, z gałęziami przypominającymi korzenie, przysporzył mu miano „odwróconego drzewa”.

Ta niezwykła roślina jest częścią literackiego kanonu, pojawiając się w cieszących się popularnością powieściach takich jak „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry’ego czy „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. W przemyśle wykorzystuje się prawie każdą część baobabu, od owoców po drewno, które jednak ze względu na swoją gąbczastą strukturę nie jest odpowiednie do produkcji podłóg czy mebli.

Owoce baobabu są wyjątkowe dla tej rośliny. Niemal 45% ich struktury stanowi zdrewniała skorupa, pod którą kryje się miąższ stanowiący około 15% owocu i nasiona tworzące pozostałe 40%. Miąższ owoców baobabu ma słodko-kwaśny smak, żółtawe zabarwienie i z czasem staje się zbrylonym proszkiem. Podstawowymi składnikami odżywczymi owoców baobabu są węglowodany, ale są one także źródłem składników mineralnych (potas, wapń) oraz witamin (C, PP, B1) i związków polifenolowych.