Sposoby na kruche i łamliwe paznokcie

Marzysz o pięknych, długich i mocnych paznokciach? Jednak Twoje wciąż się łamią i nie możesz ich zapuścić? Warto przez chwilę zastanowić się jakie mogą być przyczyny osłabienia płytki paznokciowej. Zła dieta, uszkodzenia mechaniczne i niedobory odpowiednich witamin i minerałów, mogą spowodować nadmierną łamliwość paznokci. Jak z nią walczyć? Jak wzmocnić płytkę paznokcia? Podpowiadamy!

Przyczyny łamliwości paznokci

Nadmierną łamliwość paznokci może powodować kilka czynników. Mogą się one oczywiście ze sobą łączyć. Im więcej czynników, tym większe osłabienie płytki paznokciowej. W takim razie, co może wpływać na łamliwość paznokci?

  • Niedobory – to jedna z podstawowych przyczyn łamliwości paznokci. Dotyczy to zarówno niedoborów witamin i mikroelementów, ale także niedoborów keratyny. Żeby sprawdzić, czy to powód osłabienia naszych paznokci, powinniśmy wykonać niezbędne badania i skonsultować się z lekarzem. Na łamliwość paznokci wpływa na przykład niedobór żelaza, cynku, wapnia, a także witamin z grupy B.
  • Uszkodzenia mechaniczne – czyli urazy oraz obgryzanie paznokci! Ten zły nawyk w znaczącym stopniu osłabia całą płytkę paznokcia i sprawia, że staje się on cienki i łamliwy.
  • Środki chemiczne – płyny do zmywania, a także detergenty stosowane do sprzątania mogą mieć negatywny wpływ na nasze paznokcie. Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie tych czynności w rękawiczkach, lub wymiana środków do sprzątania na naturalne i łagodne dla naszej skóry i paznokci.
  • Źle wykonywany manicure – nie jest prawdą, że manicure hybrydowy osłabia płytkę paznokcia. Osłabia ją każdy, źle wykonany manicure. Dlatego najlepiej wykonywać go w sprawdzonych salonach kosmetycznych.

Sposoby na łamliwe paznokcie

Istnieje kilka sposobów, które pomogą nam wzmocnić płytkę paznokcia. Przede wszystkim odpowiednia dieta, która dostarcza organizmowi witaminy i minerały. Możemy również sięgnąć po suplementy diety, które pozytywnie wpłyną nie tylko na paznokcie, ale także na włosy. Dobrze jest również stosować odpowiednie odżywki do paznokci. Możemy sięgnąć po takie w formie lakieru, które dodatkowo tworzą warstwę usztywniającą paznokieć i zabezpieczającą płytkę. Jeśli jednak nie lubimy mieć pomalowanych paznokci, istnieje wiele odżywek, które wchłaniają się w płytkę. Najważniejszy jest skład preparatu! Powinny to być kosmetyki, które zawierają między innymi keratynę, wapń i ceramidy. Dzięki regularnemu stosowaniu w szybki i niezbyt kosztowny sposób nasze paznokcie będą mocne, długie i zdrowe!