Ochrona skóry przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych – wakacyjny poradnik

Ostatnio o ochronie przeciwsłonecznej jest coraz głośniej. Dermatolodzy apelują, żeby na wakacyjnych wyjazdach, podczas opalania zachować zdrowy rozsądek. Jeśli mamy zamiar się opalać, koniecznie powinniśmy stosować kosmetyki z wysokim filtrem, który ochroni naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Unikniemy dzięki nim poparzeń słonecznych, a także zmniejszymy ryzyko zachorowania na poważne choroby, jak na przykład czerniak.

Jak promienie słoneczne wpływają na naszą skórę?

Zbyt długa ekspozycja skóry na słońce, bez żadnej ochrony może mieć zgubne skutki. Przede wszystkim jesteśmy narażeni na poparzenia słoneczne. Czerwona, piekąca skóra, bolące bąble – to wszystko grozi nam jeśli nie zastosujemy kosmetyków z wysokim filtrem. Dodatkowo brak nakrycia głowy i zbyt mała ilość wypitej wody, może grozić udarem słonecznym. Oprócz tych oczywistych skutków, częste opalanie, bez odpowiedniej ochrony przyspiesza procesy starzenia się skóry. Częste wizyty w solarium lub długie wylegiwanie się na słońcu sprzyja powstawaniu przebarwień oraz zmarszczek. Dodatkowo nasza skóra traci elastyczność i jest narażona na przesuszenie. Oczywiście najgorszym, co może nam się przytrafić jest rak skóry. Czerniak, o którym jest ostatnio coraz głośniej, powstaje między innymi z powodu ekspozycji skóry na działanie promieni UV. Dlatego tak ważne jest by stosować kosmetyki z wysokim filtrem.

Balsam, mleczko, czy olejek do opalania?

Tak naprawdę nie ma znaczenia, jakiego rodzaju kosmetyku użyjemy. To kwestia bardzo indywidualna. Jedni wolą posmarować się tradycyjnym balsamem, inni wybierają produkty w sprayu. Ostatnio bardzo popularne są również olejki i mgiełki do opalania. Najważniejsze jest by kosmetyki te miały odpowiedni filtr. Jeśli mamy bardzo jasną karnację i dużo pieprzyków, warto zabrać na wakacje preparaty z filtrem 50 SPF. Jeśli nasza karnacja jest ciemniejsza, możemy stosować 35 SPF lub 30 SPF. Jednak w każdym z tych przypadków ochrona jest konieczna. Nawet jeśli nie jesteśmy na wakacjach, warto nakładać krem z filtrem chociaż na twarz. W każdej drogerii znajdziemy kremy do twarzy z wysokim filtrem, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Te drugie bardzo często są odpowiednie do stosowania nawet pod makijaż.