Jak określić porowatość włosów i jakich kosmetyków używać?

Słyszeliście o takim określeniu jak „porowatość włosów”? Jeśli nie, możecie być zaskoczeni, że poznanie swojej porowatości włosów jest kluczowe do tego by móc o nie odpowiednio dbać. Jak się okazuje każdy rodzaj porowatości potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji oraz indywidualnie dopasowanych kosmetyków. Dzisiaj podpowiemy Wam w jaki sposób rozpoznać porowatość swoich włosów.

Porowatość włosów – jak ją określić?

Na początku powinniśmy powiedzieć, czym tak w ogóle jest porowatość włosów. Otóż tym mianem określamy stopień odchylenia łuski włosa. Mamy 3 rodzaje porowatości włosów: wysoką, średnią oraz niską. Każda z nich wymaga oczywiście odpowiedniej pielęgnacji i dopasowanych kosmetyków. Zatem w jaki sposób dowiedzieć się, jaką porowatość mają nasze kosmyki? Najlepiej dokładnie się im przyjrzeć. Sprawdzić w jakiej są kondycji i jak zachowują się w poszczególnych sytuacjach. Istnieją również domowe testy, które możemy przeprowadzić na włosach. Wystarczy, że weźmiemy dwa/trzy kosmyki i wrzucimy je do pudełka z wodą. Po stopniu ich zatopienia z łatwością określimy jaką porowatość mają nasze włosy.

Rodzaje porowatości włosów

  1. Niskoporowate to te najzdrowsze. Są lśniące i gładkie. Nie mamy problemów z ich rozczesywaniem. Wilgotne powietrze nie sprawia, że się puszą i wyglądają nieestetycznie. Charakteryzują się również tym, że bardzo wolno schną i ciężko je ułożyć. Na przykład w sytuacji, gdy spróbujemy je zakręcić, mogą się nam bardzo szybko, samoistnie wyprostować.
  2. Średnioporowate to chyba najczęściej występujący typ włosów. Widać po nich, że zaczynają potrzebować specjalistycznych kosmetyków. Mogą się delikatnie puszyć pod wpływem wilgoci. Wysychają trochę szybciej od niskoporowatych kosmyków. Zdarza się, że się plączą i ciężej je rozczesać. Nie błyszczą się.
  3. Wysokoporowate to włosy, które wyglądają najgorzej. Bardzo często są zniszczone zabiegami, takimi jak farbowanie, czy częste prostowanie. Wysokoporowate włosy są matowe i kruche. Często się łamią a także mogą wypadać. W ich rozczesywaniu nie pomoże nawet odżywka. Często są to włosy mocno kręcone. Ich kolejną cechą jest to, że łatwo schodzi z nich farba do włosów.