Sanah nagrała utwór na podstawie tekstu od Jacka Cygana, nie prosząc o zgodę tekściarza

Jacek Cygan, znany jako jedna z najważniejszych postaci w świecie polskich tekściarzy, często tworzy teksty dla wielu artystów i zespołów. Wygląda na to, że jego twórczość jest na tyle atrakcyjna, że inni artyści chętnie do niej sięgają. Taka sytuacja miała miejsce, kiedy młoda piosenkarka Sanah skorzystała z jednego z utworów Cygana bez uprzedzenia go o swoich planach. „Stworzyła muzykę i nagrała utwór” – wyznał Jacek Cygan. Czy taki krok artystki doprowadzi do konfliktu prawnego?

Sanah to aktualna gwiazda polskiego przemysłu muzycznego. Jej albumy sprzedają się jak świeże bułeczki, a bilety na koncerty rozchodzą się błyskawicznie. Niedawno Sanah wydała nowy album, na którym interpretuje kompozycje oparte na poezji polskich poetów. W jednym z utworów wykorzystała twórczość Jacka Cygana.

Sanah nagrała piosenkę Jacka Cygana, nie informując go o tym
Ceniony autor tekstów był zaskoczony, dowiedziawszy się, że młoda gwiazda użyła jego twórczości. W podcastzie Anny Jurksztowicz „Legendy Showbiznesu” opisał, jak doszło do tego zdarzenia. Chodziło o tekst „Rozwijając Rilkego”.

Muszę przyznać, że stało się to bez mojej wiedzy i zaangażowania. To nie jest tak, że była w tej sprawie jakaś protekcja czy agent namieszał. Po prostu Sanah zakupiła tę książkę w Gdańsku, wybrala ten wiersz, stworzyła muzykę i nagrała utwór – opowiadał Jacek Cygan.

Czy Jacek Cygan zamierza podjąć kroki prawne przeciwko Sanah? Okazuje się, że nie ma takiego zamiaru. Później zaprosiła nas na koncert razem z moją żoną i obecnie utrzymujemy bardzo dobre kontakty – przyznał tekściarz. Wersja piosenki „Rozwijając Rilkego” w wykonaniu Sanah zdobyła już ponad 4 miliony odsłon na platformie YouTube. Jacek Cygan jest autorem wielu popularnych tekstów dla znanych polskich artystów, takich jak Majka Jeżowska czy Edyta Górniak i jej hit „To nie ja”.