Psychodietetyka jako klucz do utrzymania wymarzonej wagi. Współpraca z psychodietetykiem szansą na trwałe rezultaty odchudzania

Z badań wynika, że niemal 90% osób, które z sukcesem zdołały zrzucić zbędne kilogramy, niewielkim krokiem staje ponownie na początku swojej walki z wagą w przeciągu kolejnych 4 do 5 lat. Częstym powodem jest utrata motywacji do zdrowego stylu życia. W coraz szerszym zakresie podkreśla się, że motywację można podtrzymać dzięki wsparciu psychodietetyka. Czym zajmuje się ten specjalista w sferze odżywiania i kiedy warto poprosić go o pomoc? Czy jego rola ogranicza się jedynie do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych?

Psychodietetyka to stosunkowo młoda dyscyplina naukowa, która łączy ważne elementy z dziedzin zdrowego odżywiania i medycyny ze znajomością psychologii. Ta kombinacja pozwala na zapewnienie kompleksowej opieki nad osobą chcącą schudnąć – co jest kluczowe dla wdrożenia i utrzymania zdrowego stylu życia.

Psychodietetyk to najczęściej osoba wykształcona jako psycholog, dietetyk lub lekarz, która uzupełniła swoje wykształcenie o studia podyplomowe z psychodietetyki. Głównym zadaniem tej osoby jest dokładne zrozumienie problemów pacjenta borykającego się z zaburzeniami odżywiania czy nadwagą, identyfikowanie psychologicznych czynników wpływających na jego zachowanie oraz rozpoznawanie podstawowych przeszkód na drodze do celu.

Psychodietetyk, bazując na rozmowach i obserwacjach, tworzy szczegółowy plan działania. Plan ten obejmuje nie tylko dietę, ale również edukację żywieniową i wsparcie psychologiczne dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Ważne jest, że psychodietetyka korzysta z holistycznego podejścia, patrząc na człowieka jako całość. Nie zakłada się tu prostego równania „mniej jedzenia i więcej ruchu = utrata wagi”. Psychodietetyk przyjmuje, że odchudzanie jest procesem skomplikowanym – każdy człowiek ma swoje unikalne nawyki i problemy, więc wymaga indywidualnego podejścia i wsparcia.

Jako że psychodietetyka jest stosunkowo nowym obszarem wiedzy, nie ma jeszcze konkretnych regulacji prawnych dotyczących pracy z pacjentem. W związku z tym, każdy specjalista może pracować na różne sposoby.

Osoba, która już wie, jak schudnąć, ale ma problem z utrzymaniem motywacji lub radzenia sobie ze stresem, powinna zwrócić się do psychologa psychodietetyka. Ten specjalista skupia się głównie na identyfikacji przyczyn problemów (np. ustalenie psychologicznych powodów kompulsywnego jedzenia) i pomaga je rozwiązać, np. poprzez terapię. Dodatkowo, pacjent jest edukowany o mechanizmach prowadzących do powrotu do niezdrowych nawyków, otrzymuje wsparcie w trudnych momentach i pomoc w budowaniu poczucia własnej wartości.

Z drugiej strony, dietetyk-psychodietetyk skupia się głównie na tworzeniu planu odchudzania (włączając w to opracowanie diety) oraz prace nad zmianą nawyków żywieniowych. Taki specjalista pomaga pacjentowi w określeniu konkretnych celów odchudzania, a jednocześnie wspiera go i dodaje motywacji.