Ostrzeżenie CBZC: Nie otwieraj fałszywych e-maili podpisanych nazwiskiem Komendanta Głównego Policji

Według informacji pochodzących od Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, niektóre osoby mogą otrzymywać maila, który jest fałszywie podpisywany przez Komendanta Głównego Policji, insp. Marka Boronia. Jest to działanie cyberprzestępców, którzy na różne sposoby próbują wprowadzić internautów w błąd.

W ostatniej aktualizacji na oficjalnej stronie internetowej policji, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości opublikowało ostrzeżenie dla użytkowników poczty elektronicznej. W wiadomościach wysyłanych przez przestępców znajduje się załącznik w formacie „pdf”, który rzekomo pochodzi z biura insp. Marka Boronia. W treści takiego dokumentu adresat jest niesłusznie oskarżany o popełnienie czynów o charakterze pornograficznym i zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na te bezpodstawne zarzuty – jak poinformowało CBZC.

Biuro dodatkowo informuje, że w celu nadania swoim działaniam pozorów prawdziwości, oszuści podpisują swoje fałszywe wiadomości jako Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń oraz Ministerstwo Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zdecydowanie podkreśla, że cała ta korespondencja to jedynie próba manipulacji i zastraszenia odbiorców. Wyjaśnili, że nawet w sytuacji, gdyby ktoś rzeczywiście popełnił czyn karalny, policja podejmuje wszelkie formalności procesowe zgodnie ze szczegółowymi procedurami opisanymi w Kodeksie postępowania karnego. Informacje o wszelkiego rodzaju wezwaniach, rozpoczęciu procedur sądowych czy konieczności składania wyjaśnień na piśmie nie są przekazywane przez pocztę elektroniczną.

CBZC ostrzega, że pliki dołączone do tych fałszywych e-maili mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie. Z tego powodu zalecają, aby nie otwierać załączników zawartych w takiej korespondencji.