Możliwość związku między kobietą a młodszym mężczyzną: Przemyślenia i obawy

Mimo tego, że wiele osób wydaje się żyć w społeczeństwie, które staje się coraz bardziej rekreacyjne do różnorodności par, nie tylko ze względu na znaczącą różnicę wieku, to nasze prawidłowo zakorzenione przekonania i wewnętrzne dialogi często ograniczają możliwość podjęcia próby znalezienia szczęścia z partnerem, który jest znacznie młodszy od nas.

„To nie jest pierwsze starcie z o wiele młodszym mężczyzną, który mnie podrywa, dlatego bezpośrednio spytałam, co widzi w starszej kobiecie” – napisała Basia, która obchodziła swoje 56 urodziny w tym roku. „Mam własne córki w ich wieku, więc czy to naprawdę ma sens?” – pyta Tamara, która jest w trakcie szukania partnera. W badaniach i listach od Sympatii pojawiają się częste refleksje na temat tego, czy taki związek ma szansę przetrwać dłużej, a także społeczna akceptacja i kwestia mijającego czasu.

Basia, która skończyła 56 lat w tym roku napisała: „Odezwał się do mnie chłopak, który jest o dwie dekady młodszy i chciał mnie lepiej poznać. To nie jest pierwsze starcie z o wiele młodszym mężczyzną, który mnie podrywa, dlatego zdecydowała się go spytać, czego szuka w starszej kobiecie. Odpowiedział bez marudzenia, że szuka dojrzałej i stabilnej kobiety, bo jego rówieśniczki nie są pewne tego czego chcą i miał dość próby odgadnięcia ich intencji. Na moje pytanie, czy chce mieć dzieci i założyć rodzinę, odpowiedział, że obecnie dziewczyny mają inne priorytety i nie chce na nie czekać całe życie. Byłam zaskoczona, że jestem niemal w wieku jego matki, ale to na niego nie wpływało. Wkrótce zdałam sobie sprawę, że rozmowa była całkiem przyjemna. To trwało kilka tygodni i nie wiem co mam dalej robić, bo nie chcę go zwodzić, ale jednocześnie nie chcę zerwać tej znajomości.

„Mam 68 lat, przeglądam różne portale randkowe, ale nie mam szczęścia znaleźć miłego mężczyzny. Oczywiście, dostaję wiadomości od mężczyzn po 40., ale ja mam córki w ich wieku, więc czy to naprawdę ma sens?” – zapytała redakcję Sympatii Tamara.

Badania dowodzą, że około 80% związków jest zwykle tworzonych między osobami, które są do siebie zbliżone zarówno pod względem wieku – różnica wynosi zazwyczaj pięć lat – jak i wykształcenia. Trend wskazuje również, że kobiety, które były singielkami przez długi czas, mają powyżej 40 lat lub są po rozwodzie, często tworzą związki z dużo młodszymi partnerami. Dużo młodszy oznacza różnicę wieku przekraczającą 10 lat.