Zielona herbata a trądzik – jakie są zależności?

Na całym świecie spożycie zielonej herbaty ustępuje jedynie wodzie, a w ciągu ostatnich kilku lat korzyści płynące z jej picia stały się znacznie szerzej znane, częściowo jako bezpośredni skutek jej stale rosnącej popularności. Kilka bardziej widocznych cech zielonej herbaty sprawia, że ​​jest ona idealnym sojusznikiem w walce z najgorszymi nawet formami trądziku.

O zielonej herbacie słów kilka

Pochodząca z Chin (gdzie sama wielkość populacji jest jednym z powodów jej popularności) zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze, które słyną ze swojej zdolności do zapobiegania chorobom i utrzymywania zdrowej struktury komórkowej organizmu.

Badania wykazały również, że przeciwutleniacze są skuteczną ochroną przed rakiem, a także mogą zmniejszać ryzyko chorób serca i udarów.  W niektórych przypadkach wiadomo nawet, że obniżają poziom „złego” cholesterolu we krwi u badanych osób.

Jednak w ciągu ostatnich kilku lat stało się coraz bardziej oczywiste, że właściwości przeciwutleniające zielonej herbaty mogą również pomóc w zapobieganiu lub zmniejszaniu nasilenia trądziku.  Może to nie być wielką niespodzianką, ponieważ od dawna podejrzewano, że umieszczenie zimnej (lub letniej) torebki herbaty na wyprysku lub zmianie trądzikowej może pomóc, usuwając toksyny ze skóry, przyspieszając w ten sposób czas gojenia.

Jednak badania nad używaniem zielonej herbaty (z której nie usunięto większości składników odżywczych) sugerują obecnie, że może to pójść znacznie dalej niż przyklejanie zużytej torebki herbaty do twarzy.  Badania te wykazały, że zielona herbata ma naturalną zdolność zmniejszania obrzęków, zaczerwienień i stanów zapalnych, zwalczania bakterii, a nawet może zapobiegać nadmiernej aktywności hormonów.

Wpływ zielonej herbaty na trądzik

To wszystko jest bardzo zachęcającą wiadomością dla osób cierpiących na trądzik, ponieważ wszystkie one są obecne w najcięższych przypadkach trądziku. Zgodnie z wynikami testów zgłoszonych do American Academy of Dermatology, gdy balsam składa się z 3% ekstraktu z zielonej herbaty i jest nakładany na skórę, wyniki testu były bezpośrednio porównywalne z wynikami uzyskanymi przy użyciu komercyjnego kremu do leczenia trądziku  który zawierał 4% nadtlenku benzoilu.  W tych testach (które przeprowadzono na 100 osobach testowych w okresie dwunastu tygodni) stwierdzono, że krem ​​wykonany z ekstraktu z zielonej herbaty zapewnia dokładnie taki sam poziom skuteczności jak nadtlenek benzoilu w leczeniu trądziku, ale znacznie  mniej nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Chociaż ten ostatni jest powszechnym składnikiem wielu wiodących marek środków do leczenia trądziku, jest również używany do budowy opon i produkcji tworzyw sztucznych, a także jest składnikiem wielu zastrzeżonych marek kosmetyków.

Wiadomo jednak, że nadtlenek benzoilu może podrażniać ludzką skórę, oczy i drogi oddechowe, iz tego powodu znajduje się nawet na liście substancji niebezpiecznych Urzędu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w USA z ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem  długotrwałego lub długotrwałego narażenia na nie.

A więc…

Oczywiście przy zielonej herbacie nie ma takich obaw, ponieważ jest ona w 100% naturalna i jak dotąd nie ma żadnych znanych skutków ubocznych. W tej chwili powszechnie uważa się, że zachodnia medycyna tylko drapie się po powierzchni wszystkich korzyści leczniczych, jakie może oferować picie zielonej herbaty.

Jedno jest jednak pewne.  Jeśli chcesz uniknąć podrażnień, suchości skóry i nieprzyjemnego zaczerwienienia, które często towarzyszy stosowaniu komercyjnych produktów na trądzik na bazie nadtlenku benzoilu, mamy teraz bezpieczniejszą, ale równie skuteczną alternatywę w postaci kremu lub balsamu z ekstraktem z zielonej herbaty.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości redaktorów bloga https://www.dlaniej.pl/.