Superfood – siemię lniane i jego wszechstronne zalety dla zdrowia

Nasiona lnu pospolitego, znane również jako siemię lniane, słyną z imponującej gamy korzyści dla zdrowia. Zaliczane do grupy superfoods z powodu ich wszechstronności, nasiona te są wykorzystywane w leczeniu różnych schorzeń, włączając problemy z układem pokarmowym i sercowo-naczyniowym, a także poprawiają kondycję skóry.

Owalne nasiona lnu, o wielkości 2-3 mm i szaro-brązowej barwie, szybko puchną i ciemnieją po zanurzeniu w wodzie. Charakteryzuje je złocisto-żółty olej roślinny o intensywnym zapachu, który jest naturalnie wprowadzany do nasion. Siemię lniane jest jednym z najpopularniejszych produktów w medycynie naturalnej. Jest stosowane w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego i oddechowego oraz jako aplikacja zewnętrzna w różnych chorobach skóry.

Wśród licznych korzyści zdrowotnych płynących z nasion lnu można wymienić działanie łagodzące na stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i gardła, przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, dwunastnicy), schorzenia skórne (czyraki, owrzodzenia, ropnie), zaparcia oraz zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej. Są także stosowane jako naturalna profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych.

Siemię lniane jest cennym dodatkiem do diety przy biegunkach, zaparciach i jako naturalne wsparcie dla prawidłowej pracy jelit. Jest szczególnie korzystny w przypadku nadkwasoty, nieżytu przewodu pokarmowego czy owrzodzeniach. Oprócz tego, spożywanie nasion lnu dostarcza organizmowi wielu składników odżywczych, takich jak mikroelementy czy cholinę. Regularne spożywanie siemienia lnianego pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Nasiona lnu to także źródło przeciwutleniaczy, co czyni je naturalnym produktem wspomagającym terapie przeciwnowotworowe. Siemię lniane zaleca się również w celu nawilżenia błony śluzowej podczas suchego kaszlu oraz jako pomoc dla osób, które dużo używają głosu, np. śpiewaków operowych.

W skład siemienia lnianego wchodzą kwasy omega-3, białko, błonnik pokarmowy, lignany (substancje o właściwościach fitoestrogenów), witamina C, E, witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz minerały takie jak wapń, magnez, miedź, cynk, mangan i fosfor.

Siemię lniane jest często stosowane w celach odchudzania (dzięki wysokiej zawartości błonnika), redukcji zaparć, zmniejszenia objawów choroby wrzodowej, regulacji gospodarki lipidowej oraz profilaktyki nowotworów.