Psycholog, psychiatra, terapeuta – do kogo się udać?

Pandemia koronawirusa, przymusowe lockdowny, zdalne nauczanie, Polski Ład — to wszystko sprawia, że wielu z nas odczuwa o wiele większe przygnębienie, lęk oraz niepewność niż zazwyczaj.

Jeśli masz problem ze snem, cierpisz na bezsenność, odczuwasz głęboki smutek utrzymujący się dłużej niż kilka dni, a przy tym pojawiają się bóle somatyczne — nie wahaj się prosić o pomoc oraz udaj się po nią do specjalisty. Może pomóc Ci psycholog — jest to magister psychologii po pięcioletnich studiach, a jeśli dodatkowo ma ukończone studia z psychoterapii, to psychoterapeuta. Terapeuta stawia diagnozy za pomocą testów diagnostycznych opartych głównie na rozmowie oraz prowadzi terapię psychologiczną. Może zasugerować udanie się do lekarza po wsparcie farmakologiczne. Psychiatra zaś jest lekarzem specjalistą ze specjalizacją z psychiatrii, po ukończeniu studiów medycznych oraz rezydentury.

Psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie, pokierować do innych lekarzy, a także wystawić receptę na potrzebne leki.