Olej rzepakowy – skarbnica zdrowia w kuchni

Rzepak, należący do rodziny roślin oleistych, ze względu na swoją wysoką zawartość tłuszczu, stanowi źródło cennego oleju rzepakowego, często określanego mianem „oliwy północy”. Ten uniwersalny olej, używany zarówno w kuchni jak i do produkcji biopaliwa, jest zasobem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co posiada znaczący wpływ na zdrowie. Wyróżnia się także zawartością steroli roślinnych, które pomagają obniżyć poziom niezdrowego cholesterolu, przyczyniając się do poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz immunologicznego.

W ofercie dostępne są dwie formy oleju rzepakowego – tłoczonego na zimno oraz poddanego procesowi rafinacji. Oba te produkty stanowią doskonałą alternatywę dla tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Niemniej jednak, szczególne uznanie zdobywa nierafinowany olej rzepakowy, który ma charakterystyczny smak i barwę oraz specyficzny aromat, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek czy sosów. Natomiast odmiana rafinowana wykorzystywana jest nie tylko do gotowania i smażenia, ale idealnie nadaje się również do stosowania na surowo, podobnie jak oliwa z oliwek.

Olej rzepakowy jest prawdziwym skarbem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Możemy w nim znaleźć m.in. witaminę E (19 mg/100 g), która chroni DNA, białka i lipidy przed szkodliwym wpływem procesów utleniania, odgrywając kluczową rolę w regeneracji komórek organizmu. Jest także silnym przeciwutleniaczem, który zapobiega szkodliwym skutkom działania wolnych rodników oraz korzystnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Witamina K (150 μm/100 g) uczestniczy w procesach krzepnięcia krwi, pomaga układowi sercowo-naczyniowemu i dba o równowagę gospodarki wapniowej. Wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Wspomaga także utrzymanie zdrowych kości i może opóźniać rozwój chorób nowotworowych. Ostatnią z wartościowych substancji zawartych w oleju rzepakowym jest prowitamina A – beta-karoten (550 μm/100 g), która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wzmacnia odporność, opóźnia starzenie skóry, chroni przed powstawaniem plam i przebarwień, a także wspomaga leczenie trądziku. Szczególnie ważna jest dla kobiet w ciąży.

Niewątpliwie jednym z najistotniejszych aspektów zdrowotnych oleju rzepakowego jest zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3 i omega-6. Między innymi znajdziemy w nim kwas α-linolenowy (ALA), eikozapentanowy (EPA) oraz dokozaheksaenowy (DHA), które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Posiadają one właściwości antyrytmiczne, przeciwmiażdżycowe, mogą regenerować barierę lipidową skóry i odgrywają istotną rolę w zapobieganiu otyłości. Olej rzepakowy to również źródło kwasu linolowego – należącego do grupy omega-6, który bierze udział w wielu procesach biochemicznych i reguluje czynności fizjologiczne. Stosunek kwasów omega-6 do omega-3 powinien wynosić 4-5:1, jednak w oleju rzepakowym stosunek ten wynosi zaledwie 2:1, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór tłuszczów w codziennej diecie.