Innowacyjne, terapeutyczne obuwie, które zostało stworzone przez badaczy z instytutu Łukasiewicz-ŁIT wespół z Uniwersytetem Medycznym, stanowi realną szansę na zmniejszenie dolegliwości pacjentów zmagających się ze Zespołem Stopy Cukrzycowej. Nowoczesne technologie zastosowane w prototypowym modelu obuwia przyczyniają się do przyspieszenia gojenia ran i podnoszenia jakości życia osób cierpiących na cukrzycę.
Obecnie cukrzyca jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego XXI wieku. Przewlekłe podwyższenie poziomu glukozy we krwi, spowodowane nieadekwatnym wydzielaniem czy nieprawidłowym działaniem insuliny, prowadzi nie tylko do poważnych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze czy choroby serca, ale także do powikłań takich jak Zespół Stopy Cukrzycowej.
Zespół Stopy Cukrzycowej to groźne powikłanie cukrzycy, które objawia się infekcjami, uszkodzeniem tkanek oraz kłopotami z krążeniem i czuciem w stopach. Pacjenci dotknięci tym zespołem muszą zmagać się z trudno gojącymi się ranami i żyją w ciągłym strachu przed amputacją.
Badacze z instytutu Łukasiewicz-ŁIT we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi stworzyli innowacyjny prototyp obuwia terapeutycznego, dedykowany właśnie tej grupie pacjentów. Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, buty zostały wyposażone w technologię elektromagnetycznej terapii ran. Wkładki podeszwowe obuwia posiadają miniaturowe emitery pola elektromagnetycznego oraz ultradźwięków, które mają za zadanie przyspieszyć proces gojenia się ran poprzez zwiększenie przepływu krwi i ulepszanie regeneracji tkanek.
Instytut Łukasiewicz-ŁIT nie zamierza na tym poprzestać. W planach badaczy jest komercjalizacja opracowanego rozwiązania. Aby to osiągnąć, wpierw muszą zgłosić swój wynalazek do polskiego i europejskiego urzędu patentowego, a następnie znaleźć partnerów, którzy pomogą im wprowadzić obuwie na rynek.